Илустрации од серијата „Игра на тронови“

Уште само неколку часа до последната епизода на култната серија „Игра на тронови“. Погледнете ги овие неколу врвни илустрации инспирирани од сцени од серијата. Credit: Gary Gianni Credit: Levi Pinfold Credit: Levi Pinfold Credit: Levi Pinfold Credit: Magali Villeneuve Која ви е омилена?

Староста нема да ви донесе мудрост, туку вашиот избор (поучна приказна)

Психологот Бојана Стојменовиќ повторно раскажува вистинска приказна со моќна порака. Уживајте. „Неодамна почнав да го гледам животот како игра. Ми нуди многу можности, некогаш сум победник, а некогаш и губам. Некогаш и не ми се игра, па само сум набљудувач и учам од туѓото играње. Некој би рекол, така се учи од туѓите грешки. Некој … Продолжи со читање Староста нема да ви донесе мудрост, туку вашиот избор (поучна приказна)

Конечно Македонци во ФИНАЛЕ на Евровизија 2019!

Една од најдобрите македонски пејачки успеа да ги внесе Македонците во финале на Евровизија конечно после 6 години! Нашата Тамара Тодевска со неверојатно моќната песна „Proud“ или на македонски „Горда“ ни го обезбеди учеството во финалето на овогодинешниот евровизиски настан кој се одржува во Тел Авив, Израел. Песната е навистина прекрасна и со голем квалитет. … Продолжи со читање Конечно Македонци во ФИНАЛЕ на Евровизија 2019!

Интервју: Имам анксиозност и депресија, колегите на работа не ме разбираат!

По желба на храбрата жена, ова интервју е анонимно, а зошто е тоа така, ќе прочитате во ова кратко, но информативно интервју кое ни помага да сфатиме дека не сме сами и дека мораме да ја кренеме свеста кај луѓето! Кога и како започна твојата борба со анксиозноста и депресијата? До пред 7 години за … Продолжи со читање Интервју: Имам анксиозност и депресија, колегите на работа не ме разбираат!

Интервју: Психолог Ирина Николовска на тема „Посттрауматско стресно растројство“

Светот е непредвлидлив и секојдневно се случуваат нешта кои може да остават трајни последици кај психата на луѓето. Со цел да можеме подобро да се справиме со психичките потешкотии, ние мораме прво да се едуцираме за иститите. Токму затоа ја избравме Ирина Николовска, психологот и интегративен и Гешталт советник да ни одговори на прашањата поврзани … Продолжи со читање Интервју: Психолог Ирина Николовска на тема „Посттрауматско стресно растројство“